Як навчити вашого малюка хороших манер

Ніхто не хоче, щоби поруч з ним був малюк з поганими манерами, але більшість з нас не має часу або терпіння, щоб належним чином навчити своїх дітей того, як дотримуватися правил доброго тону. Далі даються прості поради й незвичайні прийоми, які можуть урятувати нас від появи в домі маленького бешкетника в етикеті.

Поясніть, чому манери важливі

Порада: діти повинні зрозуміти, чому добрі манери мають для них таке велике значення і як вони можуть застосовувати їх у своєму повсякденному житті, інакше вони не стануть до них вдаватись. Поясніть їм, що манери в «чистому вигляді» існують для того, щоб уникнути відволікаючих факторів. Наприклад, якщо сім’я сідає вечеряти, а один з її членів їсть «як поросятко», то він відволікає інших і може зіпсувати всій родині приємні враження від смачної їжі.

Прийом: сядьте зі своїми дітьми за стіл і під час їжі почніть їсти неохайно. Використовуйте руки замість столових приборів, витирайте рот рукавом, розмовляйте з повним ротом і при цьому спостерігайте за реакцією малюків. Хочеться сподіватися, що така поведінка буде сприйнята із жахом, і діти засвоять цей яскравий урок!

Робіть усе весело й цікаво

Порада: дітям знадобиться більше часу, якщо ви не докладете до процесу навчання етикету трохи таланту й не додасте йому характеру розваги й веселої забави. Жартуйте, придумуйте сценки, використовуйте акторську гру й реальні приклади, наочно покажіть малятам, на що схожі і як виглядають справжня вихованість і хороші манери та, звісно ж, неввічливість і грубість.

Прийом: використовуйте положення свого тіла як приклад і, скажімо, зустріньте своїх дітей після відвідування дитячого садочку у згорбленому вигляді. Пройдіться біля входу у садок або по дому, сутулячись і горблячись, сидіть за столом, сутулячись. Якщо ви згорбитесь у громадському місці привселюдно, це буде виглядати непривабливо і, треба сподіватись, викличе сміх у дітей і потрібний ажіотаж. Так ви створите вражаючу можливість поділитися зі своїми дітьми враженнями, як безглуздо й негарно виглядає той, хто не звертає уваги на свою поставу. Після того як вам удасться привернути до цього увагу дітей, покажіть, настільки приємніше спостерігати за людиною, яка стоїть прямо, сидить прямо, вітає людей, розправивши плечі й усім своїм виглядом демонструє гідність і повагу до співрозмовника. Уважно спостерігайте, якою буде реакція дітей і чи помічають вони цю різницю.

Дотримуйтеся простоти

Порада: під час пояснень не використовуйте занадто складні й багатослівні формулювання. Давайте поради, використовуючи вербальну інформацію лише частково й демонструючи її за допомогою конкретних дій. Висловлюйтесь повільно й чітко, так дітям буде легше засвоїти інформацію. Розберіть, наприклад, базові комунікативні навички нинішнього дня, у наш час вони можуть бути досить непростими, ураховуючи новітні технології, що, звісно, у свою чергу, дає підстави щодня придумувати нові правила етикету.

Прийом: замість занурення ваших дітей у сучасний сленг і хитромудрі правила поясніть їм краще, що коли всі інші прийоми не працюють, то вони можуть ефективно скористатись усього одним стародавнім правилом – «золотим». Вони повинні засвоїти, що, незалежно від форми та ступеня складності ситуації, якщо вони будуть ставитись до інших людей так, як хотіли би, щоб ті ставились до них, то завжди будуть демонструвати хороші манери.

Вивчайте хороші манери по черзі

Порада: Рим будувався не за один день, це стосується і прищеплення манер вашій дитині, і вони не сформуються так швидко, як вам хочеться. Тож якщо ви за один підхід займетесь якимось одним прийомом етикету, ваша дитина отримає набагато більше шансів на успіх.

Прийом: створіть «календар манер» з чотирма ключовими напрямами: перші враження, знайомство, стіл і трапеза, навички спілкування. Виділіть щось одне, щоб фокусуватись на ньому протягом цілого тижня. Засвоєння манер, коли кожній з них виділяються окремо увага й час, дозволить вашим дітям відточити свої навички та методично практикувати їх цілих сім днів на противагу тому, щоб відразу обрушувати на себе занадто велику кількість інформації й намагатися змінити занадто багато і швидко.

Подавайте позитивний приклад

Порада: навчання дітей хороших манер починається з вас. Усе це не діятиме без інвестицій у батьків та зміцнення вашого батьківського авторитету. Ваші діти не набудуть добрих манер, якщо ви самі не готові поставитись до себе з позиції «менше розмов, більше діла». Наше завдання як батьків спочатку самим проявляти належну поведінку, і тоді наші діти будуть природним чином наслідувати наш приклад.

Прийом: скажіть собі, що це на благо ваших дітей, зробіть глибокий вдих, перш ніж словесно “рознести когось у пух і прах” на дорозі або обуритися, що хтось пройшов куди-небудь без черги. Порозмовляйте зі своїми дітьми про те, як важливо проявляти хоча би трохи стриманості й витримки. Не виходьте із себе щоразу, коли щось іде не так, як хотілось би вам. У світі, де наші діти бачать безліч негативних прикладів нестриманості й невихованості, які часто їм демонструють різні знаменитості, наша справа спрямув